פחד יצחק

מדוע לא שחט אברהם אבינו את יצחק?

.

מי הם הָעִבְרִים הראשונים?

רצ"ב השימוש הראשון במילה הכתובה "עִבְרִי" בתולדות האנושות:

יג וַיָּבֹא הַפָּלִיט וַיַּגֵּד לְאַבְרָם הָעִבְרִי וְהוּא שֹׁכֵן בְּאֵלֹנֵי מַמְרֵא הָאֱמֹרִי אֲחִי אֶשְׁכֹּל וַאֲחִי עָנֵר וְהֵם בַּעֲלֵי בְרִית אַבְרָם (בראשית יד)

איזור חרן שבארץ ארם הוא מקום הולדתו של העם העברי. המילה "עִבְרִי" נוצרה משורש "עבר". הראשונים שעברו מחרן לכנען הם אברהם אבינו ושרה אימנו, לכן הם העברים הראשונים. מדוע הם עברו מחרן לכנען? – את התשובה תמצא/י במאמר "מי אתה, פרעה?".

תמונה 01 – מעבר מחרן לכנען

Fear of Isaac 01 He

 .

קבלת פנים פלישתית

אברהם ושרה הגיעו לארץ פלישתים:

 ב וַיֹּאמֶר אַבְרָהָם אֶל שָׂרָה אִשְׁתּוֹ אֲחֹתִי הִוא וַיִּשְׁלַח אֲבִימֶלֶךְ מֶלֶךְ גְּרָר וַיִּקַּח אֶת שָׂרָה  ג וַיָּבֹא אֱלֹהִים אֶל אֲבִימֶלֶךְ בַּחֲלוֹם הַלָּיְלָה וַיֹּאמֶר לו … יד וַיִּקַּח אֲבִימֶלֶךְ צֹאן וּבָקָר וַעֲבָדִים וּשְׁפָחֹת וַיִּתֵּן לְאַבְרָהָם וַיָּשֶׁב לוֹ אֵת שָׂרָה אִשְׁתּוֹ  טו וַיֹּאמֶר אֲבִימֶלֶךְ הִנֵּה אַרְצִי לְפָנֶיךָ בַּטּוֹב בְּעֵינֶיךָ שֵׁב  טז וּלְשָׂרָה אָמַר הִנֵּה נָתַתִּי אֶלֶף כֶּסֶף לְאָחִיךְ הִנֵּה הוּא לָךְ כְּסוּת עֵינַיִם לְכֹל אֲשֶׁר אִתָּךְ וְאֵת כֹּל וְנֹכָחַת …  ב וַתַּהַר וַתֵּלֶד שָׂרָה לְאַבְרָהָם בֵּן לִזְקֻנָיו לַמּוֹעֵד אֲשֶׁר דִּבֶּר אֹתוֹ אֱלֹהִים  ג וַיִּקְרָא אַבְרָהָם אֶת שֶׁם בְּנוֹ הַנּוֹלַד לוֹ אֲשֶׁר יָלְדָה לּוֹ שָׂרָה יִצְחָק  ד וַיָּמָל אַבְרָהָם אֶת יִצְחָק בְּנוֹ בֶּן שְׁמֹנַת יָמִים כַּאֲשֶׁר צִוָּה אֹתוֹ אֱלֹהִים  ה וְאַבְרָהָם בֶּן מְאַת שָׁנָה בְּהִוָּלֶד לוֹ אֵת יִצְחָק בְּנוֹ (בראשית, כ – כא)

מתוך הקטע הנ"ל ניתן להסיק בין היתר שתי מסקנות:

  • שרה בילתה בבית אבימלך לילה אחד לפחות.
  • לאחר הביקור אצל אבימלך שרה הרתה וילדה את יצחק.

מתבקשת שאלה: מה קרה בין אבימלך לבין שרה באותו הלילה? אם לא קרה כלום, מדוע אבימלך נתן לאברהם הון עתק של צֹאן וּבָקָר וַעֲבָדִים וּשְׁפָחֹת ועוד 1,000 כסף?

התורה מבשרת על הריון של שרה מייד לאחר ביקורה אצל אבימלך – רמז די עובה לכך שההריון הוא תוצאת הביקור ושיצחק הוא בנו ביולוגי של אבימלך. רמז אך לא הוכחה! רק שרה ידעה את האמת. יצחק מתוך תמימותו הילדותית היה משוכנע שהוא בנו של אברהם וגם אברהם חי בתקוה שיצחק הוא בנו.

אך הסובבים לא היו בטוחים בכך. החשד המרחף באויר העניק לישמעאל תחושת עליונות וזכות ללעוג ליצחק:

ט וַתֵּרֶא שָׂרָה אֶת בֶּן הָגָר הַמִּצְרִית אֲשֶׁר יָלְדָה לְאַבְרָהָם מְצַחֵק  י וַתֹּאמֶר לְאַבְרָהָם גָּרֵשׁ הָאָמָה הַזֹּאת וְאֶת בְּנָהּ כִּי לֹא יִירַשׁ בֶּן הָאָמָה הַזֹּאת עִם בְּנִי עִם יִצְחָק  יא וַיֵּרַע הַדָּבָר מְאֹד בְּעֵינֵי אַבְרָהָם עַל אוֹדֹת בְּנוֹ (בראשית, כא)

ישמעאל בן אברהם ציחק על יצחק הממזר!

תוך הגנה על כבודה ועל בנה דרשה שרה מאברהם לגרש את ישמעאל ואת הגר – מעשה אכזרי למדי! בימים ההם גירוש הוא היה דין מוות מרעב או מצמא כמעט וודאי. אי הסכמתו של אברהם היתה מתפרשת בעיני הקהל הסובב כהבעת אי אמון בשרה. אברהם גירש את הגר ואת בנו ישמעאל ובכך הפגין אמון בשרה.

אך יש הבדל מהותי בין הפגנת האמון לבין האמון.

.

מי כאן הגבר?

אברהם עמד בראש שבט לא קטן:

יד וַיִּשְׁמַע אַבְרָם כִּי נִשְׁבָּה אָחִיו וַיָּרֶק אֶת חֲנִיכָיו יְלִידֵי בֵיתוֹ שְׁמֹנָה עָשָׂר וּשְׁלֹשׁ מֵאוֹת וַיִּרְדֹּף עַד דָּן (בראשית, יד)

ברשות אברהם היו 318 לוחמים. מתוך זה ניתן לשער שהשבט כולו מנה כ- 2,000 איש. כל אנשי השבט ידעו שאברהם גירש את בנו ישמעאל בשל דרישת אישתו שרה שהיגנה על בנה יצחק שכנראה ממזר – המעשה לא גברי בלשון המעטה!

תחושת ההשפלה עינתה את אברהם במשך זמן רב ובסוף גרמה לו לחפש פתרון במכת סכין.

.

עקידת יצחק

 התורה מבשרת כי יצחק היה בעת עקידתו בגיל שבין שש עד שלוש עשרה שנה. סביר להניח שהוא היה רק בן שש או קרוב לזה, אחרת אברהם לא היה מצליח לעקוד בכוח ילד גדול יותר.

ט וַיָּבֹאוּ אֶל הַמָּקוֹם אֲשֶׁר אָמַר לוֹ הָאֱלֹהִים וַיִּבֶן שָׁם אַבְרָהָם אֶת הַמִּזְבֵּחַ וַיַּעֲרֹךְ אֶת הָעֵצִים וַיַּעֲקֹד אֶת יִצְחָק בְּנוֹ וַיָּשֶׂם אֹתוֹ עַל הַמִּזְבֵּחַ מִמַּעַל לָעֵצִים  י וַיִּשְׁלַח אַבְרָהָם אֶת יָדוֹ וַיִּקַּח אֶת הַמַּאֲכֶלֶת לִשְׁחֹט אֶת בְּנוֹ  (בראשית, כב)

מה חש יצחק כשאביו הניח אותו עקוד על העצים והניף מעליו סכין? מה הוא ראה בעיני אביו ברגע זה? מה הוא הרגיש כלפי אביו כשהסיוט הסתיים? קרוב לוודאי שבהמשך כל חייו לאחר מכן קיננו בלבו פחד, חוסר אמון, שאט נפש כלפי אברהם.

והשאלה הגדולה היא – מדוע אברהם לבסוף לא שחט את יצחק?

.

הולדתו של המוסר

 אברהם חי בזמנים אכזריים בהם מוות מרעב ומוות בקרב על המזון התרחשו מדי יום לעיני כולם –  קרא/י על כך במאמר "מי אתה, פרעה?". אכזריות וחוסר רחמים היו חלק מהשגרה.

סביב נסיבות לידתו של יצחק הסתובבו רכילויות משפילות. מעמדו של אברהם כראש השבט התערער. כדי לשמור על כבודו הוא החליט להיפטר ממקור הרכילויות – מיצחק. בתקופה ההיא שחיטת ממזר היתה נחשבת כי מעשה גברי וצודק.

מדוע לבסוף הוא לא הרג את יצחק?

כי החליט לא לפגוע בו גם אם זה יעלה לו בכבודו המושפל ובאובדן שליטתו בשבט.

סיפור עקידת יצחק הוא המקרה המתועד הראשון בתולדות האנושות בו האנושיות התגברה על הפרגמטיות.

אברהם אבינו הוא האדם הראשון שקיים את המצווה "לא תרצח" בניגוד להגיון ההסרדות. אברהם אבינו הוא זה שזרע את האנושיות בקרב האנושות.

.

פיוס

 היחסים בין יצחק לאברהם לא היו טובים אך האיזון במשפחה נשמר בזכות שרה.

חלפו כ- 30 שנה. שרה נפטרה. אברהם קבר אותה במערת המכפלה.

יצחק בן 37 לא היה מסוגל לגור עם אברהם. הוא עזב את הבית והתיישב בסמוך לבְּאֵר לַחַי רֹאִי – לא רחוק ממדבר פָּארָן בו ישב ישמעאל.

סב וְיִצְחָק בָּא מִבּוֹא בְּאֵר לַחַי רֹאִי וְהוּא יוֹשֵׁב בְּאֶרֶץ הַנֶּגֶב (בראשית, כד)

תמונה 02

Fear of Isaac 02 He

אברהם שלח עבד לקרובי משפחתו שנשארו בחרן עם משימה למצוא אישה ליצחק.

רבקה עברה מחרן לכנען לכן היא העבריה השנייה לאחר שרה.

סו וַיְסַפֵּר הָעֶבֶד לְיִצְחָק אֵת כָּל הַדְּבָרִים אֲשֶׁר עָשָׂה. סז וַיְבִאֶהָ יִצְחָק הָאֹהֱלָה שָׂרָה אִמּוֹ וַיִּקַּח אֶת רִבְקָה וַתְּהִי לוֹ לְאִשָּׁה וַיֶּאֱהָבֶהָ וַיִּנָּחֵם יִצְחָק אַחֲרֵי אִמּוֹ (בראשית, כד)

מתוך הכרת תודה לאברהם על דאגתו חוזר יצחק לאוהל שרה כדי להמשיך את חיו בקרבת אברהם.

רק לאחר שהיחסים עם יצחק התחממו, אברהם מרשה לעצמו לקחת אישה חדשה בשם קטורה והיא ילדה לו שישה  בנים.

.

החשוב ביותר

בסוף חייו אברהם החליט למנות את היורש:

ה וַיִּתֵּן אַבְרָהָם אֶת כָּל אֲשֶׁר לוֹ לְיִצְחָק  ו וְלִבְנֵי הַפִּילַגְשִׁים אֲשֶׁר לְאַבְרָהָם נָתַן אַבְרָהָם מַתָּנֹת וַיְשַׁלְּחֵם מֵעַל יִצְחָק בְּנוֹ בְּעוֹדֶנּוּ חַי קֵדְמָה אֶל אֶרֶץ קֶדֶם  (בראשית, כה)

לאברהם היו שמונה בנים. ישמעאל וששת בני קטורה היו בשר מבשרו ורק ביצחק הוא פיקפק. מדוע דווקא ביצחק הוא בחר כיורשו?

התשובה היא: יצחק הוא היחיד מבין השמונה אשר אמו היא עבריה.

האם היה זה הדבר החשוב ביותר? ללא ספק כן:

  • זאת הסיבה מדוע אברהם דאג להביא אישה ליצחק דווקא מחרן.
  • זאת הסיבה מדוע רבקה מאוחר יותר שלחה את יעקב לחפש אישה דווקא בחרן.

.

ידידות

 יצחק וישמעאל התידדו.

ז וְאֵלֶּה יְמֵי שְׁנֵי חַיֵּי אַבְרָהָם  אֲשֶׁר חָי מְאַת שָׁנָה וְשִׁבְעִים שָׁנָה וְחָמֵשׁ שָׁנִים  ח וַיִּגְוַע וַיָּמָת אַבְרָהָם בְּשֵׂיבָה טוֹבָה זָקֵן וְשָׂבֵעַ וַיֵּאָסֶף אֶל עַמָּיו  ט וַיִּקְבְּרוּ אֹתוֹ יִצְחָק וְיִשְׁמָעֵאל בָּנָיו אֶל מְעָרַת הַמַּכְפֵּלָה אֶל שְׂדֵה עֶפְרֹן בֶּן צֹחַר הַחִתִּי אֲשֶׁר עַל פְּנֵי מַמְרֵא  י הַשָּׂדֶה אֲשֶׁר קָנָה אַבְרָהָם מֵאֵת בְּנֵי חֵת שָׁמָּה קֻבַּר אַבְרָהָם וְשָׂרָה אִשְׁתּוֹ (בראשית, כה)

לאחר מות אברהם חזר יצחק לשבת בבְּאֵר לַחַי רֹאִי בקרבת ישמעאל.

אברהם הלך לעולמו בשנת 1739 לפנה"ס. עברו מאז כמעט 3,800 שנה, אך מאז ועד ימינו הערבי והעברי מתפללים במערת המכפלה זה לצד זה.

תמונה 03 – מערת המכפלה

Fear of Isaac 03

לא במקרה הערבים מתפללים במערת המכפלה דווקא באולם יצחק.

.

בני דודים

יב וְגַם אָמְנָה אֲחֹתִי בַת אָבִי הִוא אַךְ לֹא בַת אִמִּי וַתְּהִי לִי לְאִשָּׁה (בראשית, כ)

לפי הנ"ל שרה היתה לא רק אישתו אך גם אחותו של אברהם וכתוצאה מכך דודה לישמעאל בצד אביו.

לדעת ישמעאל יצחק לא היה בן לאברהם ולכן הוא לא היה אח לישמעאל. זאת הסיבה מדוע הערבים גם בימינו מכנים את היהודים "اولاد عمنا" – בני דודתנו מצד האב.

לזכר הימים ההם העם הערבי עדיין משתמש בביטוי: بدك الحق ولا ابن عمٓة؟ – אתה רוצה את האמת או את בן דודה מצד האב?

ליחסים בין בני ישמעאל לבני יצחק יש היסטוריה ארוכה – קרא/י במאמר "בבשמים רצופה הדרך ל…".

.

הסיבה הנסתרת

ליעקב נולדו 13 ילדים. 12 מהם נולדו בחרן ועברו לכנען לכן הם עברים. ורק בנימין נולד בכנען.  אולי זאת הסיבה הנסתרת לכך ששבט בנימין כעבור זמן מה הושמד ע"י העברים (שופטים, כ).

אפשר לטעון ששבט בנימין לא הושמד לגמרי. נכון, אך אותם 600 הלוחמים שניצלו, הם כולם התחברו עם הנשים העבריות משבטי ישראל אחרים ובכך שבט בנימין הפך לשבט עברי.

.


באתר זה ישנם מאמרים אחרים. הרשימה כאן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>